חיפוש
  • צוות האתר

תביעה קטנה כנגד חדל פירעון בפשיטת רגל: כל מה שצריך לדעת

אם אתה מעוניין לתבוע אדם שנמצא בפשיטת רגל, דע שאין מדובר בהליך פשוט ויש כמה דברים שצריך לדעת לפני שרצים לתבוע.


מה זה חדלות פירעון?

חדלות פירעון (פשיטת רגל בעבר) היא מצב שבו אדם או תאגיד אינם יכולים לעמוד בהתחייבויות הכספיות שנטלו וסך התחייבויותיהם גדול יותר מסך ההכנסות והנכסים שלהם. הליך פשיטת רגל נועד להביא לסדר בבלאגן הכלכלי שאליו נקלע החייב, להסדיר את כלל חובותיו ולהחזירו לחברה נטול חובות.


כיצד הליך זה משפיע על נושי החייב?

נושה הוא אדם או תאגיד שלחייב יש חוב כלפיו. הליך חדלות פירעון מביא לעצירת כל התביעות והליכי הגבייה כנגד החייב, מגבש את כולם לתיק אחד שדרכו ינותבו כל ההליכים וההתנהלות הכלכלית. לכן, מרגע שהחייב הגיש בקשה לפשיטת רגל וקיבל צו פתיחת הליכים, לכל הנושים יש 6 חודשים להגשת תביעת חוב בהליך. אם לא יגישו תביעת חוב, חובם הכספי יימחק. כל התיקים הקיימים שיש לחייב בהוצאה לפועל ייעצרו והכל יתנהל מעתה בהליך חדלות הפירעון.


מה זה אומר להגיש תביעת חוב?

זה אומר שאם אתה רוצה לתבוע את החייב בגין חוב שהוא חב לך או שיש לו התחייבות עתידית כספית כלפיך, עליך לעשות זאת דרך הליך חדלות הפירעון ולהגיש תביעת חוב. באתר הממונה על חדלות פירעון, יש טופס מקוון בדיוק למטרה זו, אליו יש להעלות את כלל המסמכים והראיות המוכיחים את חוב החייב כלפיכם. ניתן גם לשלוח את תביעת החוב עם המסמכים הנלווים ישירות למשרדי הממונה.


תביעה קטנה בפשיטת רגל

במסגרת דיני חדלות פירעון יש 2 תקופות זמן שצריך לזכור.

  1. התקופה הראשונה היא כל החובות כנגד החייב שהצטברו עד למועד מתן צו לפתיחת הליכים. נושה שהחוב כלפיו התגבש עד למועד מתן הצו, נכלל בחובות שינוהלו בהליך חדלות הפירעון ועליו להגיש תביעת חוב.

  2. התקופה השנייה היא חובות חדשים שהחייב צבר לאחר מתן צו פתיחת הליכי חדל"פ. במקרה זה, אדם שירצה לתבוע תביעה קטנה או כל תביעה כנגד חייב שבחדלות פירעון, יצטרך לקבל את אישור ביהמ"ש לתביעה. לרוב, ביהמ"ש אינו מאשר הגשת תביעה חדשה כנגד החייב, ומורה לנושה להמתין עד לאחר סיום הליכי פשיטת הרגל.

חשוב לציין שגם פתיחת תיק הוצאה לפועל אינה אפשרית כנגד מי שחדל פירעון.


למה בעצם אסור להגיש תביעה קטנה?

כפי שציינו בהתחלה, הליך החדלות נועד לעשות סדר בחייו הכלכליים של החייב, לגבש את כל הנושים ולהביא לפירעון מרבית החובות האפשריים.

הגשת תביעה חדשה כנגד חייב, עלולה ליצור אי סדר חדש ולפגוע בהליך עצמו שנועד להטיב עם החייב והנושים הקודמים בזמן.

בנוסף, ישנו הכלל שמי שהיה ראשון מקבל ראשון. כלומר, המשפט בא ואומר בואו נילך לפי הסדר, נסדיר את החובות הקודמים ומשם נתקדם הלאה לפי הסדר. אם נאפשר לתובעים חדשים להצטרף, נפגע בתובעים הקודמים וההליך לא יצלח.

הסיבה השלישית היא שלמעשה, במהלך הליך חדלות הפירעון, הנכסים של החייב עוברים לשליטתו וניהולו של הנאמן והממונה, על מנת שיוכלו לפעול להעביר את כספיו והכנסותיו לנושים הראשונים. כלומר תובע חדש לא יוכל לתבוע את החייב, כי לחייב אין נכסים וכסף, הם בשליטתו המלאה של הנאמן בהליך.


אז מה עושים?

הנושה התובע שהחוב כלפיו נוצר לאחר צו פתיחת הליכים, יוכל להגיש בקשה לביהמ"ש או מערכת ההוצאה לפועל, לאישור תביעה חדשה כנגד החייב. במידה ולא יאושר, ייאלץ להמתין עד לאחר שהליכי פשיטת הרגל יסתיימו.

נושה שכבר קיבל פס"ד כנגד החייב בגין חוב שנוצר לאחר מתן הצו וכעת מעוניין לפתוח תיק הוצל"פ, ייאלץ גם הוא להמתין לסיום הליכי הפש"ר.


סיכום

אם אתה רוצה להגיש תביעה קטנה כנגד אדם שמצוי בהליכי חדלות פירעון, עליך לבדוק קודם כל מתי ניתן צו פתיחת הליכים לחייב. לדוגמא, אם הצו ניתן בתאריך 10.10.2019 והחוב כלפיך נוצר לפני תאריך זה, עליך להגיש תביעת חוב בהקדם בהליך חדלות הפירעון.

במידה והחוב כלפיך נוצר לאחר תאריך זה, יהיה עליך לבקש את אישור ביהמ"ש לתביעת החייב, כאשר לרוב, ביהמ"ש מורה לתובע הקטן להמתין עד לאחר סיום הליכי הפש"ר של הנתבע.

4 צפיות0 תגובות

לכל שאלה או בעיה, שלחו לנו מייל:

שימו לב: האתר אינו מעניק ייעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף לשכירת שירותים משפטיים מכל סוג שהוא. השירות הנו סיוע טכני בלבד של הכנת כתב התביעה.

תביעה קטנה בבית משפט לתביעות קטנות הינו הליך פשוט ומהיר בו כל אדם פרטי יכול לממש את זכותו לפיצוי בגין נזק שנגרם לו ע"י גורם ספציפי. סכום התביעה המירבי שניתן לתבוע עומד על 34,000 ש"ח.

עיצוב ובניית אתרים - דיגיטל יזמות

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר, ואין לעשות שימוש במידע והעיצוב, ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now