חיפוש
  • צוות האתר

גבתה מחיר גבוה יותר ממה שהוצג על המדף - תפצה באלפי שקלים

עודכן ב: 21 נוב 2020

הנתבעת (רשת חנויות רמי לוי שיווק השקמה) הציגה סימון מחירים מטעה על המדף לפיו הקונה סבר כי מוצר זול יותר בעשרה שקלים ובפועל נגבו ממנו עשרה שקלים יותר. ביהמ"ש פסק לו פיצוי בסך 1,000 ש"ח, אך התובע לא הסתפק בכך והגיש בקשת רשות ערעור. על גובה הפיצוי שנפסק להרתיע מפני הפרות דומות ולעודד את הצרכנים להגיש תביעות מסוג זה.

הציגה מחיר גבוה יותר במדף

התובע הגיש תביעה כנגד הנתבעת בבית המשפט לתביעות קטנות. בתביעתו טען כי המשיבה לא פרסמה על גבי המדף באחד ממרכוליה את המחיר הנכון עבור המוצר (פרסמה מחיר נמוך וגבתה בפועל מחיר גבוה יותר), זאת ביחס לשני מוצרים: אטריות ביצים לגביהן פורסם מחיר של 5 ₪ כאשר בפועל גבו מן המבקש בקופה סך של 7.10 ₪ (התובע רכש 3 מוצרים מסוג זה); וביחס טבליות למדיח של "פיירי" לגביהן פורסם מחיר של 39.90 ₪, כאשר בפועל חויב התובע בגינם בסך של 49.90 ₪. מכאן טען התובע, כי מעשיה של הנתבעת כאמור מפרים את הוראות סעיף 17ב' לחוק הגנת הצרכן-


17ב. (א) עוסק המציע, המציג או המוכר טובין לצרכן יציג על גביהם או על גבי אריזתם את מחירם הכולל.

(ב) הצגת המחיר כאמור בסעיף קטן (א) תהיה -

(1) של המחיר הכולל בלבד, ורק במטבע ישראלי;

(2) במקום הנראה לעין, בספרות ברורות וקריאות.


בית המשפט לתביעות קטנות קיבל את התביעה, בגין כך שהנתבעת גבתה עבור שני מוצרים מחיר גבוה יותר מזה שהוצג על המדף ופסק פיצויים בסך 1,000 ש"ח עבור התובע.


התובע לא הסתפק בכך, והגיש בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות, בגין גובה הפיצויים שנפסקו.


בית המשפט המחוזי קיבל את ערעורו של התובע ופסק:

אכן אין לצפות מהצרכן להשוות בין הברקוד המצוין על גבי אריזת המוצר לבין הברקוד בשילוט המחיר, שכן בכך מסוכלת מטרת החוק והיא מניעת הטעיית צרכנים על ידי הצגת המחיר בסמוך למוצר. לפיכך אין להתערב בקביעות בימ"ש לעניין הפרת חוק הגנת הצרכן. הפיצוי שנפסק למבקש אין בו להלום את רוח החוק, להרתיע מפני הפרות דומות או לעודד את הצרכנים להגיש תביעות מסוג זה על ידי הפיכתן לכדאיות עבורם. בקביעת גובה הפיצויים לדוגמא אין מקום להתחשב במימד הנזק שנגרם לצרכן. מקום בו המשיבה מציגה סימון מחירים מטעה לפיו הקונה סובר כי מוצר זול יותר בעשרה שקלים ובפועל נגבים ממנו עשרה שקלים יותר, אין המדובר בהפרה של מה בכך ואף הנזק שנגרם כתוצאה מהפרה כזו אינו פעוט. לאור מכלול השיקולים, בהתחשב באינטרס לעודד צרכנים להגשת תביעות מסוג זה לטובת הכלל, יועמד הפיצוי על סך כולל של כ- 2,000 ₪ וכן 1,500 ₪ הוצאות משפט.


ניתן בביהמ"ש המחוזי בבאר שבע פסק דין- רת'ק (רשות ערעור תביעות קטנות) 7173-08-16‏


שימו לב: המאמר לעיל מהווה מידע כללי בלבד, ואין באמור בו להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו באופן בלעדי.

צוות האתר אינו נושא באחריות כלפי מי מהקוראים, הנדרשים להיוועץ באופן מקצועי עם גורם מוסמך לפני נקיטת פעולה על בסיס המאמר לעיל.
21 צפיות0 תגובות

לכל שאלה או בעיה, שלחו לנו מייל:

שימו לב: האתר אינו מעניק ייעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף לשכירת שירותים משפטיים מכל סוג שהוא. השירות הנו סיוע טכני בלבד של הכנת כתב התביעה.

תביעה קטנה בבית משפט לתביעות קטנות הינו הליך פשוט ומהיר בו כל אדם פרטי יכול לממש את זכותו לפיצוי בגין נזק שנגרם לו ע"י גורם ספציפי. סכום התביעה המירבי שניתן לתבוע עומד על 34,000 ש"ח.

עיצוב ובניית אתרים - דיגיטל יזמות

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר, ואין לעשות שימוש במידע והעיצוב, ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now