שאלות נפוצות

 

מהי תביעה קטנה?


תביעה קטנה מוגשת לבית המשפט לתביעות קטנות ע"י אדם, שאינו חברה או תאגיד. סכום התביעה המקסימאלי אשר בגינו ניתן לתבוע עומד על סך של 34,000 ₪. לכן, הנהלים בההליך הינם מיוחדים ומהירים יותר מבתי המשפט הרגילים.
מי יכול לתבוע תביעה קטנה?


כל אדם פרטי בישראל יכול להגיש תביעה מלבד תאגיד או חברה. אין מניעה שבני זוג או דיירי בניין יגישו תביעה יחדיו.
למה לתבוע תביעה קטנה?


ההליך בבית המשפט לתביעות קטנות הינו מהיר ומסתכם ביום דיונים אחד בלבד (במרבית המקרים), האגרה נמוכה במיוחד ואף אין צורך בשכירת עו"ד. זוהי דרך יעילה מאוד לתבוע את מה שמגיע לנו.
מתי ניתן לתבוע תביעה קטנה?


כאשר אתם חושבים שיש לכם עילת תביעה לפיצוי בגין נזק כלשהו (המוערך בסכום של עד 33,400 ₪) שבוצע כלפיכם ע"י אדם, חברה או רשות מקומית (עירייה, מוסד ציבורי וכו'). כלומר, תביעה קטנה יכולה להיות עבור שירותים ששילמת עבורם ולא בוצעו, הפרות חוזה, תביעות בנושא קנייה וצרכנות, נזק בתאונות דרכים וכד'.
האם ניתן לתבוע רק סכום כספי?


ניתן לתבוע גם צו להחלפת מוצר או לתיקונו או לעתור לביטול עסקה, בתנאי ששווי המוצר או התיקון או סכום העסקה אינו עולה על 34,000 ₪.
עד איזה סכום ניתן לתבוע בתביעה קטנה?


בבית המשפט לתביעות קטנות ניתן לתבוע עד לסכום של 33,400 ₪ (נכון ליוני 2020).
איך אדע לאיזה בית משפט בארץ עליי להגיש את התביעה הקטנה שלי?


שימו לב, גם אם הוסכם בחוזה בין הצדדים, מקום שיפוט ספציפי שידון בסכסוך, אין הדבר חל כאשר מדובר בתביעה קטנה. לכן את כתב התביעה עליכם להגיש לבית משפט השלום לפי אחד התנאים בחוק, וכפי שנפרט להלן: 1. מקום מגוריו של הנתבע או מקום עסקו. 2. המקום בו נוצר החוזה או ההתחייבות – היכן שהתבצעה העסקה או הרכישה. 3. המקום שנועד, או היה מכוון, לקיום ההתחייבות. 4. מקום המסירה של הנכס במקרה ומדובר בנכס. 5. מקום המעשה או המחדל שבגינו מוגשת התביעה.
מהו סכום האגרה שיש לשלם אם אגיש תביעה קטנה בבית המשפט?


סכום האגרה לתשלום בגין תביעה קטנה הינו נמוך במיוחד, ועומד על סך של 1% מסכום התביעה שלכם או 50 ₪ לפי הגבוה מביניהם. לדוג', אם סכום התביעה שלכם הינו בסך 4,000 ₪ תידרשו לשלם 50 ₪ (1% מסכום התביעה הינו 40 ₪, ולכן נידרש לשלם את הסכום הגבוה – 50 ₪.
האם אפשרי לתבוע תביעה קטנה בגין עבירה פלילית?


לא! לא ניתן להגיש תביעה קטנה בהליך פלילי, אלא במסגרת סכסוך אזרחי בלבד.
האם ניתן לתבוע חברה?


ניתן בהחלט לתבוע חברה בתביעה קטנה. חברה אינה יכולה לתבוע תביעה קטנה, אך אם היא נתבעת, באפשרותה להגיש תביעה שכנגד (עד לתקרת הסכום- 33,400) באותו בית משפט.
איך מגישים תביעה קטנה?


כדי להגיש תביעה קטנה, יש להוריד דרך אתר האינטרנט של בית המשפט כתב תביעה (ניתן להוריד כאן) או לגשת למזכירות בית המשפט ולקבל את הטופס. ניתן להגיש כתב תביעה בכתב יד בתנאי שהוא קריא וברור. לכתב התביעה יש לצרף צילומים של המסמכים שעליהם מתבססת התביעה, ממוספרים לפי סדר א-ב. יש לזכור, כי אין אפשרות לתבוע פעמיים בגלל אותו עניין, לכן יש לכלול בכתב התביעה את כל העובדות והפרטים הרלוונטיים וכן את סכום התביעה הנוגע לעניין. לכתב התביעה יש לצרף גם פירוט הנזקים הנטענים תוך תמיכתם ככל האפשר בראיות ואסמכתאות. אם, למשל, עשיתם תאונה ואתם תובעים פיצוי גם בגלל הפסד שבוע עבודה, יש לצרף תלוש שכר ממקום עבודתכם המעיד על שווי של יום עבודה; אם אתם דורשים החזר הוצאות, יש לצרף תיעוד של ההוצאה ומומלץ אף לצרף קבלה. עיינו במדריך שלנו על הגשת תביעה קטנה.
איך אדע כיצד לנסח את כתב התביעה שלי?


סדרי הדין בכל הנוגע לבית המשפט לתביעות קטנות שונים ומקלים יותר מבתי משפט אחרים. לכן כל אחד יכול לנסח את כתב תביעתו. מומלץ לכתוב את כל הפרטים הרלוונטיים בצורה תמציתית וברורה ואין צורך להאריך במילים על רגשות ודברים שאינם קשורים לנזק הכספי והתביעה. תוכלו להיעזר במגוון נוסחי תביעה קטנה לדוגמא שהכנו.
מה אני צריך לצרף לכתב התביעה שלי?


לכתב התביעה שלכם, צרפו את כל הראיות, האסמכתאות והמסמכים אשר יכולים לתמוך בהוכחת התביעה שלכם. לדוג', יש לצרף העתקים של החוזה, קבלות, חוות דעת, תדפיסי בנק וכו'. לתביעה קטנה בנושא חופשת תיירות, צרפו את העתקי כרטיס הטיסה, העתק המסמך בדבר החופשה שהובטחה, קבלות, ראיות בדבר הנזקים שקרו בחופשה וכו'. אם מדובר בתביעה בנושאי תאונות דרכים, צרפו חוות דעת שמאי על הנזק, צילומי רכב ושרטוט הדמיה של מהלך התאונה. אם נפתח תיק במשרה, צרפו את כל המסמכים בנוגע אליו.
איך מגישים תביעה קטנה מהבית באינטרנט?


כיום ניתן להגיש תביעה דרך אתר האינטרנט של בית המשפט בצורה פשוטה ונוחה היישר מביתכם. פשוט היכנסו לקישור, הזינו מספר ת. זהות, פתחו תיק ומלאו את כל הפרטים הרלוונטיים לתביעה.
האם צריך עו"ד כדי לתבוע תביעה קטנה?


אין צורך בייצוג עו"ד בתביעה בבית משפט לתביעות קטנות. יתרה מזו חל איסור על עו"ד לייצג בבית משפט לתביעות קטנות, מלבד מקרים מיוחדים בהם ביהמ"ש התיר זאת במפורש או לחילופין עו"ד הינו תובע או נתבע בעצמו. שימו לב, מותר לכם להתייעץ עם עורך דין או שהוא יכין את כתב התביעה שלכם, אך עורך דין אינו יכול להיכנס לדיון בתביעה הקטנה (אלא אם כן התקבל אישור מיוחד מביהמ"ש).
כמה זמן יש לנתבע להגיש כתב הגנה לתביעה שלי?


מרגע קבלת כתב התביעה שלכם, יש לנתבע 15 יום להגיש כתב הגנה.
הגישו נגדי תביעה קטנה, האם אני יכול לתבוע תביעה שכנגד?


אם הגישו נגדכם תביעה קטנה, בוודאי שהנכם רשאים הגיד תביעה שכנגד. יש לצרף את כתב התביעה לכתב ההגנה שלכם.
כיצד מתנהל המשפט?


לבית המשפט לתביעות קטנות שיקול דעת רחב בכל הקשור לניהול הדיון והמשפט והוא יפעל בדרך הנראית לו היעילה ביותר לשם הכרעה בסכסוך בצורה מהירה וצודקת. לכן סדר הדיון וניהולו משתנה משופט לשופט. מומלץ להגיע כשעה לפני הדיון שנקבע לכם, על מנת ללמוד כיצד מתנהל הדיון באותו בית משפט.
איך מתנהגים בבית המשפט? מהם כללי ההתנהגות בבית המשפט?


 1. 1. השתדלו להגיע בהופעה הולמת, המכבדת את המעמד. לא להגיע עם גופיות או כפכפים.
 2. 2. כאשר השופט נכנס או יוצא מן האולם, יש לעמוד עד אשר השופט מתיר לשבת או עד שעזב את האולם.
 3. 3. אם נשלחתם ע"י השופט ניסיון פשרה מחוץ לאולם, יש לעזוב את האולם בצורה שקטה ובתום הניסיון לשוב חזרה בשקט. כאשר השופט פונה אליכם, ידעו אותו בדבר תוצאות ניסיון ההתפשרות.
 4. 4. על התובע לשבת בצד שמאל של בית המשפט.
 5. 5. רק במידה והשופט התיר לכם את רשות הדיבור, תוכלו להתחיל. הקפידו לא להתפרץ לדברים ולא לקלל. לאחר קבלת הרשות, נמקו את תביעתכם, בטון מנומס ולא מתלהם וענו לשאלות השופט בנימוס.
 6. 6. אין להתקרב לדוכנו של השופט, אלא אם כן, קיבלתם רשות.
 7. 7. בסיום הדיון, המתינו בסובלנות לשם קבלת פרוטוקול הדיון.
 8. 8. הקפידו על כללים אלה, ככל וימצא ביהמ"ש כי התנהוגתכם הינה בלתי הולמת, בדבר עלול להוביל לפסיקת ביזיון בית המשפט (העלולה לגרור בצידה עונש כספי) ואף עלולה לפגוע בסיכויי תביעתכם.
האם מותר לי להביא עדים לדיון?


רצוי ומומלץ להביא עימכם עדים אשר יחזקו את הוכחת התביעה שלכם. נוסיף ונאמר, כי במידה וצד מסוים נמנע מהבאת עד שיכול לחזק או לכרסם בתביעה – הדבר יכול לפגוע בסיכויי זכייתו במשפט.
תוך כמה זמן מרגע שהגשתי תביעה קטנה, מקבלים פסק הדין?


מרגע הגשת כתב התביעה יש להמתין כי התביעה תומצא לנתבע וכן ל- 15 יום בהם לנתבע הזכות להגיש כתב הגנה מרגע שקיבל לידיו את תביעתכם. לאחר מכן, ייקבע דיון. ברוב המקרים התביעה תתברר תוך יום דיונים אחד ולכל המאוחר תוך 7 ימים מן הדיון יינתן פס"ד.
התובע לא הגיע לדיון בתביעה, האם התביעה תתבטל\תידחה?


אם ביום הדיון התייצב הנתבע בלבד, התביעה תידחה ולא ניתן יהיה להגישה בשנית. על כן, אם אתם תובעים, וידוע לכם כי במסיבה מסוימת לא תוכלו להתיצב לדיון, יש לידע באופן מיידי את מזכירות בית המשפט ולבקש דחיית הדיון למועד אחר. במידה וטרם התקבלה החלטה, ועדיין אינכם יכולים להגיע, כדאי לשלוח נציג מטעמכם, עם יפוי כוח חתום על ידכם, ולבקש מן השופט לדחות הדיון.
קיבלתי פס"ד לטובתי בבית משפט לתביעות קטנות, מה עושים כדי לגבות את הכסף?


לאחר שניתן פס"ד, על הנתבע למלא את פסק הדין תוך התקופה שנקבעה ע"י השופט. אם לא נקבע מועד, יש לנתבע 30 יום ממתן פס"ד לשלם את סכום התביעה. בחלוף המועד, התובע יכול לגשת לכל לשכת הוצאה לפועל בארץ ולבקש את מימוש פס"ד.
אני לא מרוצה מפס"ד, האם ניתן לערער על פס"ד של בית המשפט לתביעות קטנות?


פס"ד של בית המשפט לתביעות קטנות ניתן לערעור בפני בית המשפט המחוזי. יש להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 15 יום ממתן פס"ד. גם אם האדם שתבעתם ערער, אין מניעה שתפנו להוצאה לפועל כדי לממש את סכום פס"ד שנפסק לטובתכם.
יש לכם טיפים שיכולים לסייע לי בתביעה הקטנה שלי?


1. אספו את כל החומר שיכול לסייע לכם להוכחת התביעה וכתבו את כתב התביעה שלכם באופן מתומצת ומסודר. הרחיבו את הפרטים החשובים אך צמצמו ואף ותרו על דברים קשורים אך שאינם רלוונטיים להוכחת התביעה. 2. לאחר שיש בידיכם את כל חומר הראיות וכן את כתב התביעה, ארגנו את הכל לידי הגשת התביעה לבית המשפט. סדרו את החומר לפי הסדר הבא:

 • א. טופס פרטים בסיסיים: שמות הצדדים, היכן ומתי קרה המאורע נשוא התביעה וכן סכום התביעה. במקום שבו יש לפרט את פרטי התביעה, רשמו "מצורף כתב תביעה+נספחים.
 • ב. כתב התביעה שלכם בו מתוארים נסיבות התביעה.
 • ג. כלל הנספחים הכוללים את המסמכים והראיות שבידכם להוכחת התביעה. יש למספר את הנספחים לפי סדר הופעתם בתביעה (לדוגמא, אם חלק מסכום התביעה הינו בגין הפסד ימי עבודה יש לצרף העתק תלוש השכר לנספחים, ולרשום בכתב התביעה כי "מצורף תלוש שכר המסומן כנספח א').
 • 3. מספר ימים קודם למועד הדיון שנקבע בעניינכם, מומלץ להגיע לאולם השופט שידון בתיק כדי ללמוד על אופן ההתנהלות בבית המשפט תחת שופט זה ודרישותיו. תוכלו לשבת באולם הדיונים ולהקשיב למהלך הדיונים המתנהלים בו.
4. הכינו לעצמכם דף אחד עם הטענות החזקות והחשובות ביותר שלכם. קחו בחשבון שהשופט כבר מכיר את פרטי המקרה, שכן קרא את התיק, לכן אין צורך להסביר ולהאריך על הכל. 5. הקפידו על הופעה מסודרת, התנהגות מנומסת וכן דיבור רק כאשר השופט נתן לכם את זכות הדיבור. פניה אל השופט תתחיל במילה "כבודו" או "כבודה".

 

מה הכתובת של בית המשפט לתביעות קטנות באזור שלי? מה מס' הטלפון שלהם?                         

 

מחוז צפון                                                                 כתובת                                     פקס                  

בית המשפט לתביעות קטנות- נצרת            היכל המשפט החדש ככר קרית יצחק רבין.      04-6087454

בית המשפט לתביעות קטנות- צפת             מעלה כנען, בנין המשטרה                             04-6993424

בית המשפט לתביעות קטנות- טבריה          דרך הציונות 1                                               04-6713232        

בית המשפט לתביעות קטנות- קצרין            רחוב שיאון 1                                                 04-6962996

בית המשפט לתביעות קטנות- בית שאן        רחוב שאול המלך 31                                     04-6065520

בית המשפט לתביעות קטנות- עפולה          רח' מנחם אוסישקין 42                                  04-6525223

בית המשפט לתביעות קטנות- ק"ש             שדרות תל-חי 97                                           04-6087930

בית המשפט לתביעות קטנות- מסעדה        כפר מסעדה                                                  04-6985028

 

מחוז חיפה

בית המשפט לתביעות קטנות- חיפה           רח' שדרות הפלי"ם 12.                                  04-8698294         

בית המשפט לתביעות קטנות- קריות           רח' דרך עכו 194.                                          04-8748719

בית המשפט לתביעות קטנות- עכו              רחוב יהושפט 15.                                          04-9876643

בית המשפט לתביעות קטנות- חדרה          רח' הלל יפה 7.                                              04-6327570

מחוז תל אביב  

בית המשפט לתביעות קטנות- ת"א            רח' ויצמן 1                                                     03-6926552

בית המשפט לתביעות קטנות- הרצליה       רח' בן גוריון 31                                               09-9620435

מחוז מרכז

בית המשפט לתביעות קטנות- כפר סבא     רח' הטחנה 5                                                09-7763227

בית המשפט לתביעות קטנות- פ"ת            רח' בזל 1                                                      03-9299548

בית המשפט לתביעות קטנות- ראשל"צ      רח' ישראל גלילי 5                                          03-9425604

בית המשפט לתביעות קטנות- רמלה          שדרות ויצמן 3                                                08-9234320

בית המשפט לתביעות קטנות- רחובות        רח' רוז'נסקי 9                                               08-9468310

בית המשפט לתביעות קטנות- נתניה         רח' הרצל 57                                                  09-8605667

מחוז דרום

בית המשפט לתביעות קטנות- ב"ש            רח' התקווה 5                                                08-6470382

בית המשפט לתביעות קטנות- אשדוד         רח' מורדי הגטאות 1                                      08-8514014

בית המשפט לתביעות קטנות- אשקלון        שדרות בן-גוריון 19                                         08-6682055

בית המשפט לתביעות קטנות- קרית גת       רח' חשוון 12                                                08-6670616

בית המשפט לתביעות קטנות- דימונה         דרך בן גוריון 1                                               08-6543220

בית המשפט לתביעות קטנות- אילת            דרך יותם 3                                                   08-6362673          

שאלות ותשובות בנוגע לתביעה קטנה

לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם?

נשתדל לחזור בהקדם :)