מהי תביעה קטנה בבית המשפט

לתביעות קטנות?

בית המשפט לתביעות קטנות נועד עבור תביעות בסדר גודל קטן ועד לסכום של 33,400 ₪. אין צורך בידע משפטי, לא ניתן לשכור עורך דין (למעט במקרים מיוחדים ובאישור ביהמ"ש) וההליך הינו פשוט ומהיר אשר בדרך כלל מסתיים ביום דיונים אחד בלבד.

מי רשאי להגיש תביעה קטנה?

כל אדם פרטי, אשר נפגע וחושב שמגיע לו פיצוי כלשהו מאדם או חברה מסוימת, יכול להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. בתביעה קטנה ניתן לתבוע עד סכום של 34,000 ₪ בלבד (הסכום מתעדכן מידי שנה).

מתי נתבע בבית משפט לתביעות קטנות?

כאשר נגרם לנו נזק כלשהו, בין כספי או בין שאינו כספי, ע"י אדם מסוים (כגון סכסוך עם שכן, שיפוצניק ששילמתם לו ולא ביצע את העבודה, שוכר שלא שילם דמי שכירות וכו') או ע"י חברה שסיפקה לנו שירות או מוצר (נזק שקרה לנו בנופש אשר סופק ע"י חברת תיירות, חנות מוצרי חשמל שלא סיפקה את הטלוויזיה שהזמנו וכו'). תוכלו לתבוע בגין מגוון נושאים שונים, שסכום התביעה בהן אינו עולה כאמור על 34,000.

למה לתבוע תביעה קטנה?

אנשים רבים בוחרים להימנע מהגשת תביעה, שכן חוששים מן ההליך המשפטי אשר לרובנו הינו זר ומרוחק. לרוב, העלות הכלכלית של תביעה מרתיעה אנשים רבים. ולעתים ההימנעות נובעת מן הפחד וחוסר הידיעה על איך לעמוד מול שופט. תביעה בבית משפט לתביעות קטנות פותרת לכם את כל הדילמות הללו – אין מה לפחד מן הזר, קבלו אותו, עלות ההליך הגשת תביעה קטנה הינו זול במיוחד וכללי ההתנהגות בבית המשפט מעט מקלים יותר.

מה אני צריך לצרף לתביעה קטנה?

עם הגשת כתב התביעה, יש לצרף את כל המסמכים והראיות אשר יבססו את התביעה שלכם. למשל, עליכם לצרף חוזים, חשבוניות, אסמכתאות, קבלות, צילומי מסך וכו'. מכיוון שהתביעה מתבררת, בדרך כלל, ביום דיונים אחד בלבד, יש לצרף את כל המסמכים והראיות הרלוונטיים שאתם מעוניינים שהשופט יבחן ויכולים לתרום להצלחת התביעה שלכם.

מהי תביעה קטנה